last news
Hlavná
 
TAKTIKY

KB:AP - Mage Tactic

Prejdenie bez straty jediného vojaka s mágom na úrovni impossible je úloha veľmi neľahká. Nevýhodou čistého prechodu je dlhší čas, najväčšou výhodou peniaze - nebudeme strácať vojsko a peniaze na ich nájom využijeme na nákup artefaktov a kúziel. Veľmi rýchlo získame 3. úroveň vyznamenania 'Veľký stratég', a to s menej než 1000 jednotkami líderstva. V počiatkoch je to cítiť a dovolí nám dokonca na určitý čas vydať sa vpred voči silným nepriateľom, nestrácajúc svoje vojská!

Výuka skillov

Na začiatku nám chýba útok, obrana, zúrivosť a líderstvo. Zato máme mnoho intelektu a dobrú zásobu many. Môžeme často čarovať a obnovovať manu priamo v boji. To nám predurčuje štýl boja: maximálne sa usilujeme neumožniť nepriateľovi atakovať naše vojská a ak sa to stalo, liečime ich a kriesime. Ako to spraviť si ukážeme potom, najskôr sa pozrieme na cestu rozvoja:

 • strom mága - takže, našim prvým cieľom bude — Mágia chaosu. Na začiatku bez nej zmôžeme málo — armáda je príliš malá. Teraz posúpime v Koncentrácii. To nám pomôže pri rozumnej zbierke kúziel kúzliť každý chod. Vezmeme 2-3 úrovne Alchímie, kryštálov nebýva dostatok. Ďalší plán je takýto: Vyššia mágia, druhé úrovne Koncentrácie a škôl mágie. Potom privedieme do maxima školy mágie, Vyššiu mágiu a Koncentráciu. Ochránime Dizertáciu, vezmeme Jazykovedu a ďalej podľa vkusu. Príklad rozvoja:

 • v strome paladina sa nám hodí celá ľavá vetva, osobitne Štúdium. To treba vziať čo najskôr. Pri strede hry rozvite Svätý hnev a pri konci Motlitbu.
 • v strome vojaka vezmite jednu úroveň Kontroly zúrivosti a v 2. polovici — Hrdinstvo a Odolnosť. Zvyšné runy zameňte u trpaslíkov na magické, tieto skilly sú pre nás omnoho dôležitejšie.

Beštiár

Prejdeme k rozboru nepriateľov, ktorých si rozdelíme na niekoľko typov:

 • 'nemehlá'. Naši najlepší nepriatelia. Vyznačujú sa pomalosťou a absenciou streleckých schopností. Možno ich jednoducho strašiť, otravovať, páliť a hlavne spomalovať. Likvidujú sa na konci boja všetkými silami. Príklady: Rytieri, Brigadýri, Orkovia
 • 'strelci'. Rôzne strelecké jednotky. Vo veľkých množstvách predstavujú nebezpečenstvo, preto sú prvými kandidátmi na ničenie. Ale naprv je treba neumožniť im strielať na vaše slabé jednotky. Tu vám pomôže kúzlo 'Terč'. Príklady: Kostlivci-lučištníci, Tŕne-strelci, Choboty.
 • 'ozruty'. Jednotky 5. úrovne. To znamená, že na nich neúčinkuje veľké množstvo oslabujúcich kúziel. Pokiaľ sú rýchli, je ich treba ničiť v prvých momentoch. Príklady: Draci, Giganti, Arcidémoni.
 • 'umelci'. Jednotky, nebezpečné svojimi schopnosťami. Najjednoduchšie je ich neutralizovať kúzlom 'okovy mágie'. Pokiaľ je oddiel príliš veľký — oslabujte, ako obyčajne, úplne. Príklady: Šamani, Alchimici, Gorguany.
 
Poznámka: pokiaľ je oddiel pod účinkom kúzla Vystrašenie a všetky vaše jednotky sú nad jeho úrovňou, bude sa neustále brániť a nebude môcť využiť svoje schopnosti. Výnimka je len jedna: Kerberi a ich schopnosť Vziať!
 
 • 'rýchlici'. Jednotky s vysokou rýchlosťou. Môžu doraziť ku vám v prvom-druhom ťahu a bolestivo zaútočiť. Okrem bežných kúziel tu výborne zapracuje Pasca. Príklady: Diví goblini, Vážky, Víly.
 • 'privolávači'. Jednotky, ktoré môžu privolávať iných priamo počas boja. Ak ich nie je veľa, netreba im venovať pozornosť. Inak - naneste na nich Okovy mágie. Príklady: Kráľovské tŕne, Druidi, Démonológovia.

Dráčik

Na začiatku je pre mága najužitočnejší — ružový (+5 many) alebo zelený (+1 intelekt). Ostatní sú menej užitoční, ale môžete vyberať aj podľa estetických kritérií, lebo budete musieť pozerať na toto čudo počas celej hry.

 • Drtivý úder . Veľmi žiadaný v prvých okamihoch. Dobré poškodenie, možnosť odsunúť hlavne silného protivníka. Čoskoro stráca aktuálnosť.
 • Hľadač pokladov. Váš základný zdroj financií (a tiež kryštálov a zvitkov a niekedy i rún!). Vec natoľko užitočná, že sa oplatí každý boj ukončovať vykopávkami. Pre to si nechajte v zálohe dostatočnú zásobu zúrivosti, neutralizujte súpera a kopte. Najdôležitejšie je pre nás to, že tak môžme získať veľmi mocné kúzla dlho pred ich objavením sa v predaji.
 • Guľový blesk. Cárovňa arén. Schopnosť jediným úderom sňať 10-20 (a neskôr i 50) percent oddielov nepriateľa dokáže raz-dva zvrátiť prehranú bitku.
 • Urýchľovač many . Veľmi užitočný do približne polovice hry, potom je many už dostatok. Dodatočná rýchlosť je príjemná, ale nič viac.
 • Cudzie vajce . Dovolí porážať nepriateľa, značne početnejšieho od vás, v prvej tretine hry. Hlavne keď sa pošťastí zniesť vajce draka. Neskôr je už privolávaná jednotka príliš slabá.
 • Kamenná stena. Naše všetko na začiatku hry. (Podrobná taktika je rozpísaná v inej časti, takže sa nebudeme opakovať.)
 • Pikujúci drak. Používa sa hlavne v druhej tretine hry, keď je dostatok zúrivosti, protivník slabý, ale početný a kúzla ešte nie sú vyvinuté. Je veľmi vhodný na dorážanie jedného-dvoch preživších vojakov.
 • Bojové šialenstvo. Používa sa zriedka, kvôli vysokej cene. V boji s nemŕtvymi a démonmi (ktorí pri vyvinutom svätom hneve prinášajú zúrivosť pri každom údere) býva veľmi užitočné pre súčet dobrého poškodenia a rýchlej regenerácie dráčika.
 • Horúca láva. Používa sa veľmi krátko (keď ešte niet silných vojsk a kúzla vyšších škôl sa len začali objavovať vo vašej knihe), ale prospeje proti množstvu protivníkov. Používa sa len občas, kvôli drahote a dlhému odpočinku.

Bezkrvný boj je najťažší

Pokiaľ chceme prejsť bez strát, neoplatí sa nám brať predovšetkým vojská 1. stupňa, lebo rýchlo umierajú, čo protirečí našim ideám. Z ľudí sa nám v podstate hodí len Paladin a Inkvizítor, aj to len na začiatku, pokiaľ máme málo zúrivosti a sú problémy so vzkriesením. U trpaslíkov sú zo začiatku zaujímaví Alchimici. Zato Giganti majú výborné zdravie, možno ich liečiť a zemetrasenie prináša množstvo jednotiek zúrivosti. Z orkov si pozornosť zaslúžia Šamani a Goblini s katapultom, ale sú cenní len na prvých 3-4 ostrovoch. Ostatné jednotky (okrem neutrálov a spomenutých ďalej) sa objavujú veľmi neskoro a nemôžu konkurovať drakom.

Teraz prejdeme ku konkrétnym taktikám.

Etapa I: Stena + 'strelci'

(od Debiru po Červený Vietor, alebo dokonca Bolo)

 
Poznámka: nepriateľskí hrdinovia často radi privolávajú fantómov. Nevadí, s nimi je veľmi ľahké sa vyrovnať: stačí na nich naniesť Rozptyl. To pobije celý oddiel jediným mávnutím.
 

Hlavná idea tejto taktiky je v tom, že prikrývame slabých strelcov stenou spredu, dvoma oddielmi po stranách a spoza opevnenia zostrelujeme nepriateľa.

Pozrime sa na zloženie vojska:

Začneme od 'tankov'. Na túto úlohu sa najlepšie hodia Kráľovské tŕne (môžu privolávať množstvo slabších príbuzných, výborné zdravie), Paladini (perfektné zdravie a obrana, prekrásne schopnosti), Vlkodlaci (regenerácia).

Na úlohu 'strelcov' vezmeme Inkvizítorov (pomôžu nazhromaždiť zúrivosť, vzkriesiť padlé vojská), Zvieracie oči (uspávajú vojská nepriateľa), Lučištníkov (dostupnosť, spomaľovanie), Nekromantov (talenty, plošné poškodenia), Arcimágov (štít).

Pokiaľ v obchodoch niet dôstojných 'strelcov', možno jedného z nich zameniť Grifinmi alebo niektorým 'umelcom' (Assassini, Alchimici).

 
Poznámka: zámerne nepoužívame nemŕtvych a démonov nízkej úrovne, pretože je medzi nimi vysoká úmrtnosť a nie je možnosť ich liečenia a kriesenia.
 

Schéma výborne funguje voči všetkým vojskám, okrem množstva strelcov 2.-3. úrovne. Im je najlepšie sa vyhýbať.

 
Dôležité : neoplatí sa len tak jednoducho zabíjať nepriateľských hrdinov. Určite vám dajú na nich kontrakt a to prinesie skúseností, peňazí a rôzne prospechy. Preto najprv navštívte domčeky a vyjednávajte s nespokojným obyvateľstvom.
 

Počiatočná fáza je najťažšia, takže sa pristavíme pri nej podrobnejšie:

Po výbere dráčika následuje výuka. Tú vám dá niekoľko skúseností a počiatočné artefakty, ktoré neskôr premeníme na kryštály.

Začíname čistky oddielov-nemehiel a zbierame to, čo sa len tak voľne povaľuje. Pokiaľ je možnosť ukradnúť mapu — skvelé. Kradneme, ideme na druhé ostrovy, zbierame truhly a vlajky a navštevujeme všetky obchody, ktoré možno. A keď budete mať šťastie, budú tam napríklad Kráľovskí grifini.

Na nových ostrovoch, mimochodom, kradnúť mapy tiež neuškodí.

Po nahromadení síl sa vrátime domov a pokračujeme v čistkách. Osobitnú pozornosť venujeme podzemiam — tam možno často nájsť rôznych vojakov, napr. Zvieracie oči. Pred mohutnou expanziou na druhom ostrove sa snažte maximálne zabezpečiť, pretože jednotky na Červenom Vetre sú znateľne silnejšie, nehovoriac o druhých ostrovoch.

Sledujte si obnovu many medzi bojmi — máte jej aj tak málo. Na začiatku možno používať aj zvitky. Ale nemrhajte nimi, predaj kúziel vám prinesie výborný počiatočný kapitál.

A nezabúdajte robiť počas celej hry vykopávky v boji!

 
Dôležité : niekoľko kráľovských tŕňov vždy nájdete na východe Debiru, na juh od chrámu Kňažnej.
 

Niektoré súboje sa veľmi predlžujú. Vtedy na aréne pomáhajú takéto stavby:

Zmije spolu s prekliatymi Križiakmi zablokujeme Kamennou stenou. Potom zo všetkých síl držíme obranu a ostrelujeme.

 

Keď našu stenu začnú príliš skoro búrať a strelcov i tanky bolia údery, príde čas zmeniť plán:

Etapa II: 'tanky' + Terč

Musíme nájsť silnejšie 'tanky', napríklad Kyklopov, a zosielať na nich Terč. Druhý 'tank' zameníme útočným vojakom, najlepšie s možnosťou útoku bez odpovede (Zmije, Droidi).

Na tanky možno zosielať aj niektoré posilňujúce kúzla (Zdroj many, Kamenná koža), aby mohol dlhšie prežiť. Ak privoláte na bojisko nové vojsko, naň treba tiež zoslať Terč.

Zároveň vaši strelci a vojaci musia čo najskôr vyviesť celú armádu nepriateľa z činnosti.

 

Poznámka: čo robiť, ak na 'tanku' zostal posledný náboj terča, a hlavný oddiel protivníka ešte nevystrelil? Nechajte svojho vojaka počkať na koniec kola, Terč z neho nespadne. Ak máte takú možnosť, zosielajte Terč po tom, keď sa váš 'tank' dostane na chránené stanovište. To predĺži jeho obranu ešte o jednu úroveň.

 

Boj proti hrdinovi a magicko-streleckej armáde:

Na našej strane vystupuje 5 čiernych drakov po jednom v oddieli. Na začiatku sme pokryli strelcov Olejovým oblakom a teraz pomaly smažíme na ohni.

 

Dosť skoro (už na Verone) sa proti vám postavia vysokoúrovňové a mnohopočetné oddiely, ktoré na svoj terč nenalákate, alebo také, ktoré budú rýchlo zabíjať 'tanky'. To znamená, že prišiel čas na novú taktiku.

Etapa III: Vampíri + Terč

Keď dostanete Vampírov, môžte smelo oslavovať. Budú vám slúžiť verne do úplného konca hry. Teraz úloha tanku sa presúva na nich. Ich sila je v množstve - keď ich bude 40-50, môžte na nich zosielať Terč. Úloha Vampírov — zamestnávať v boji nepriateľských strelcov, držať na sebe rýchlych vojakov a neustále regenerovať všetky poškodenia. Ale sledujte, aby ste to neprehnali. Ak Vampírom hrozí úplné zničenie, presunte Terč na iného a nechajte ich zregenerovať.

 

Dôležité: pri transformácii snímajú vampíri zo seba všetky efekty. Preto zosielajte na nich kúzla, keď budú vo forme netopiera.

 

Mimochodom, Terč sa stále oplatí zosielať aj na privolávané jednotky. Proti tejto taktike možno málo čo postaviť a môže vám slúžiť do konca. Ale v 2.polovici sa niekedy objaví efektívnejšia kombinácia.

Ukážka dvoch privolaných jednotiek v armáde spolu s dráčikovou schopnosťou Cudzie vajce. Skúste tu nájsť oddiel nepriateľa. Nápoveda: je to človek.

Podľa rastu úrovne a blahobytu začnite najímať jednotky 5. úrovne. Nimi sa oplatí zameniť 3 oddiely 'strelcov' a v ostatných dvoch bunkách nech budú Vampíri a privolávaní. A potom aj ich uvolníme do zálohy. A hľa, je pripravená nová schéma:

Etapa IV: 'ozruty'

Podstata taktiky je veľmi jednoduchá: najímame päť oddielov vojakov 5. úrovne a strašíme armádu protivníka.

Zídu sa nám: Čierni draci (ochrana pred magickým útokom, veľa zdravia, zníženie iniciatívy protivníka), Arcidémoni (najvyššia iniciatíva, Teleportácia, schopnosť zredukovať o polovicu oddiel nepriateľa, menej náročný na líderstvo), Zelení draci (Prílev many, Dych draka, možnosť liečenia), Červení draci (veľa zdravia, Potok plameňov, možnosť liečenia), T-rexi (veľa zdravia, možnosť liečiť sa, schopnosť spôsobiť poškodenie všetkým jednotkám menšieho líderstva), Trollovia (Regenerácia).

Trpezlivosť a pracovitosť všetko vynahradia, vrátane Gigantického pavúka. Hrdinovia dňa - Červení draci. Všimnite si percentá celkových poškodení, ktoré spôsobili.

 
 

Dôležité: pri kombinovaní jašterov s drakmi buďte vnímaví. Tieto jednotky sa nemajú radi, asi znesú len nižšie rasy. Vďaka tomu budete mať -1 bod pre útok. Ale pokiaľ sa neponáhľate, s pomocou artefaktov na vyššie percento kritického poškodenia môžete smelo prižmúriť oči nad neznášanlivosťou plazov.

 

Neexistuje univerzálna taktika. Ťažko sa zápasí s päť-úrovňovými bojovníkmi vo veľkom počte, hordami nemŕtvych a rastlinami, a tiež jaštermi. Prvých treba hrýzť čo najskôr, ostatných zbavovať bojaschopnosti inými spôsobmi (Oslepnutie, Baran). Pri priaznivých podmienkach budete môcť rýchlo spokojne vystrašiť všetkých, a získate kopec času pre zber truhlíc a zosielania rozličných kúziel za účelom získania odmien. Takto možno rýchlo získať Medajlu ohnivého mága a Anjela-strážneho so všetkými pripočítajúcimi plusmi.

Etapa V: Vrátenie času!

Posledná etapa nášho rozvoja nastúpi nie vďaka novým jednotkám alebo vysokej úrovni, ale ako sa na mága patrí, vďaka mágii. Bližšie ku koncu hry sa k vám určite dostane Vrátenie času.

Tí, ktorí hrali Legendu, už Vrátenie času pochopili, pre ostatných objasníme: toto kúzlo vracia oddiel k tomu stavu, v ktorom bol na začiatku predchádzajúceho kola. To znamená, že môžte vrhať vojská do samého stredu boja, kde v priebehu 2 kôl bude dostávať všetky rany a potom, na konci druhého kola, ho vzkriesime odstránime všetky efekty a prenesieme na pôvodné miesto. Zabezpečíme, že pole, kde bol oddiel, musí byť voľné.

Stojí to našťastie 30 jednotiek many a na tretej úrovni účinkuje na všetky jednotky, okrem imúnnych voči mágii. To odkrýva ohromný priestor na taktiku. Niekoľko najzaujímavejších a najefektívnejších si ukážeme:

'Peklo apokalypsy'

Plán veľmi náročný na vašu zásobu many, ale jemu sa len málo čo postaví naproti. Potrebujeme Arcidémonov a kúzla Vrátenie času a Armageddon.

Všetko je veľmi jednoduché: kúzlime Armageddon a v následujúcom kole — Vrátenie času. Opakujeme 2-3 krát a potom dorážame preživších bezprostredne démonmi s podporou Vrátenia času.

Ak chceme, môžme doplniť Strachom na najnebezpečnejších nepriateľov, kúzlami privolávania alebo inými. A ešte lepšie je pred Armageddonom zoslať na démonov Zdroj mágie, tak bude jednoduchšie doplniť zásobu many.

Výsledok použitia taktiky 'Peklo apokalypsy':

Protivník rozdelil svoje vojská na množstvo oddielov, čoho sme aj využili. Arcidémoni stáli v rohu, kde sa mohli ku ním dostať max. 3 nepriatelia a bránili sa, ako mohli. Nanesený na nich Zdroj many nám dal požadovanú energiu. Protivník privolal fantómov, zniesol vajcia a rozmnožoval sa ako mohol. Ale Armageddon pobíja všetky vojská, takže následného dorážania zostalo málo.

 

'Vojská odnikiaľ'

Týmto postupom môžme dostávať prakticky akékoľvek množstvo ľubovoľného vojska bezplatne! Treba len, aby sme mali skúsený vzor pre klonovanie.

Takže: vezmeme svojho vojaka a zošleme na neho Obetovanie, čím doplníme svoje rady potrebými vojakmi. Robíme to v priebehu 2 ťahov a na konci vrátime darcov krvi v čase naspäť.

Teraz vôbec nemusíme utrácať peniaze na vojská. Za úspory nakúpte všemožné vylepšujúce predmety. Osobitne v boji s ochrancami, po zničení veží, je najvhodnejšie získavať pre seba vojsko.

 

Dôležité: mágovi sa všeobecne hodí skupovať všetky lacné artefakty a v prípade nutnosti ich premeniť na kryštály. Vylepšené a vymknuté spod kontroly sú zvlášť cenné. Po prvé, po vylepšení prinášajú viac kryštálov. Po druhé, v čase vylepšenia nám prinášajú skúsenosti, zúrivosť a - ako bolo popísané vyššie - nové vojská.

 

'Hnev vyšších síl'

V 1. ťahu zosielame na arcidémonov Kamennú kožu (alebo Božskú zbroj) a Anjela-pomstiteľa a potom ich pošleme do stredu boja. Na konci následujúceho kola ich odtiaľ vytiahneme s pomocou Vrátenia času, s úplným vzkriesením. Vybraní protivníci dostávajú poškodenie Mečom a ostatní Blesk z neba a útok démonov. Navyše skupinu protivníkov s démonmi uprostred možno polievať rozličnými kúzlami a schopnosťami. Len sledujte, aby ste náhodou neodstránili všetkých arcidémonov.

'Kamikadze'

Vrátenie času zachováva na objekte všetky efekty, ktoré na ňom boli. Preto je možná následujúca taktika: privolávame bojovníka (napr. Démona), zosielame na neho Kamikadze. V následujúcom ťahu — Kamennú kožu a Anjela-pomstiteľa. A nakoniec Berserkera a vrháme ho na protivníka. Po ukončení jeho ťahu zahrmí výbuch, spôsobí obstojné poškodenie, a začína sa bojová mela.

V následujúcom kole vrátime čas a opäť vrháme vojaka do boja. Opäť zošleme Kamikadze, znova na všetky strany lietajú protivníci a tak stále dokola, koľko je treba. Pamätajte len na to, že čas sa vracia na začiatok predchádzajúceho kola, takže neposielajte vojská príliš skoro alebo do príliš zničeného stavu.

Bežné problémy

Nakoniec si ukážeme niekoľko často sa vyskytujúcich problémov nie len v boji.

 • Málo many. Toto bude vaším prekliatím v priebehu dobrej polovice hry. Spôsobov boja je tu niekoľko. Predovšetkým, schopnosti Koncentrácia a Transmutácia. Chýbajúcu energiu prinesie aj dráčik a Zelený drak. A nakoniec, máte kúzlo Zdroj mágie, ktoré zvlášť dobre pracuje v kombinácií s Terčom.

 • Príliš veľa strelcov. Tatoľko veľa, že všetkých nemožno vystrašiť. Pomôžu vám Terč, zoslaný na najpočetnejší oddiel, a Olejový mrak, ktorý značne zníži prichádzajúce straty.
 • Nepriateľskí hrdinovia príliš aktívne kúzlia. Jeden zo zložitejších problémov. Hrdinovia disponujú posilňovacími i zoslabujúcimi kúzlami, čo nám neprekáža. Niektorí sa naučili kúzlo Rozptyl, čo už je nepríjemné. Ale čo je najhoršie — to sú útočné kúzla. Práve kvôli nim musíme často znovu hrať boje, lebo nepriatelia zbožňujú na samom konci zoslať kúzlo na najslabšie vojsko a zabijú 1-2 vojakov. Je niekoľko spôsobov, toto odvrátiť:
  • Možno pri neustálom liečení jedného oddielu ho podstrčiť pod magické útoky a vyčkať, kým sa súperovi minie mana. Ale možno to spraviť ešte lepšie.
  • Ak neutralizujeme všetky vojská protivníka (Oslepnutie, Vysrašenie, Ovca), potom nebudú môcť zosielať svoje kúzla.
  • Možno ho vyprovokovať na privolanie oddielu. Preto si zapamätajte políčko, na ktoré privoláva posily, a v žiadnom prípade ho neobsadzujte. Samotných privolaných bite od prvého okamihu. Vtedy nepriateľ najskôr znova privolá výpomoc. Takýmto tempom veľmi rýchlo minie manu. Ale to ešte nie je všetko.
  • Ak armáda nepriateľa u vás nevzbudzuje rešpekt, útočte na neho len s čiernymi drakmi. Preto ich rozdeľte na maximálne množstvo oddielov. Útočiť pri tom bude treba kúzlami, takže si obstarajte manu.
 • Bossovia. Tu si o nich povieme v skratke a niekedy neskôr sa k nim možno vrátime podrobnejšie. Takže, pre bitku s bossmi je optimálne vziať 2 oddiely Vampírov (obyčajných a starobylých), Červených a Zelených drakov a jednotky s možnosťou privolávania. Vampíri a Červení draci atakujú monštrá (drakov priebežne liečime). Vampíri atakujú priamo a draci najprv použijú schopnosť a potom už útočia. Ideálne, keď vedľa bossa stojí jeho prisluhovač, vtedy atakujte malý oddiel aby poškodil monštrum spoza neho. Taktiež k našim vojakom privolávajte ďalšie jednotky (najlepšie ak strieľajú). Zelený drak čerpá manu z bossových sluhov, nimi sa však liečia aj Vampíri. Podľa tejto schémy možno pobyť úvodných bossov (Žaba, Pavúk) bez strát. A potom sa už u vás objaví Vrátenie času a problém bojov s bossmi odpadne.

 

zdroj: lki.ru, prevzaté z článku časopisu LKI no. 08/2009 - 'Taktiky a tipy majstrov: KB: A.Princess, D. Vasilenok: Za magickou bariérou.', preklad z ruštiny a úprava: sm.art

 

KB:AP - Warrior Tactic

V Legende bol osud trpaslíkov nezávideniahodný. Žiadnych výnimočných alebo osobitne silných jednotiek nebolo. S príchodom princeznej sa všetko zmenilo. Trpaslíci sa stali zaujímavými, dostali nové schopnosti a - čo je najdôležitejšie - ešte viac artefaktov, špeciálne vytvorených pre nich.

Čím je silná rasa trpaslíkov?

Majú veľa zdravia, navzájom sa posilňujú a majú veľa špeciálnych artefaktov. Čiže pokiaľ sme sa rozhodli použiť trpalíkov, pre iné rasy už nie je v našej armáde miesto.

Čo musí vedieť veliteľ?

Mág bude rád kúzliť, veď trpaslíci sú krajne slabí. Okrem toho môže znateľne posilniť svoje vojsko, ale aj tak zostanú slabí bez dostatočného líderstva.

Paladin može trpaslíkom zvyšovať morálku a kriesiť ich po boji. Dostaneme sa tak ale do zložitých a zdĺhavých bojov.

Vojak - to je predovšetkým more líderstva, čo je pre trpaslíkov veľmi dôležité. Okrem toho dobre posilňuje svoje vojská a dráčika.

Preto základom našej stratégie bude vojak.

Skilly

 • vojenský strom - sa nám hodí celý, okrem vetvy síl tmy a rýchlej streľby. Na začiatku rozvinieme 1. úroveň každej schopnosti v pravej vetve až po smäd krvi a niektoré v ľavej a strednej. Potom ich rozvinieme na vyššiu úroveň:

  výcvik - hnev - nápor - ostražitosť - zbesilosť - taktika - smäd krvi - nočné operácie - odveta - hrdinstvo - odolnosť - kontrola zúrivosti
 • v strome paladina - musíme čo najskôr vziať štúdium 3. stupňa, potom svätý hnev 1. st. s motlitbou 3. st, adrenalín 3.st., 2 úrovne presvedčenia a 3 úrovne sily ducha, rozviedky, trofejí a slávy. Ostatné podľa vkusu
 • v magickom strome sa nám zíde najmä mágia skazy 3. úrovne a kúzla: masové urýchlenie, kamenná koža, fantóm a ďalšie. Podľa úrovne many vezmite transmutáciu ak sa podarí, tak koncentráciu. Ak vám ešte zostali runy, rozvíjajte koncentráciu, mágiu poriadku a transmutáciu.

Jednotky

Nebudeme brať puškárov z dôvodu slabého poškodenia a droidov, ktorých nemožno posilňovať kúzlami a artefaktami. Namiesto toho vezmeme bojovníkov boja na krátku vzdialenosť so zbraňou v ruke: šachter, trpaslík, alchimik, brigadýr a gigant. Do rezervy vezmeme so sebou šachterov a trpaslíkov, lebo medzi nimi bude najvyššia úmrtnosť.

Zbrojnoši

Najlepším pomocníkom pre veliteľa trpaslíkov bude nepochybne Gaudi z Bezmenného ostrova. Má najväčšie plusy a užitočné sloty. Dovtedy budeme s Jimom Crowdom kvôli plusu k líderstvu (preto nepoužite krv bohyne) a slotom s dolpnenými artefaktami.

Artefakty

Trpaslíci boli vždy oslavovaní majstrovstvom zhotovovania rozličných predmetov, ale teanskí predčili všetkých svojich kolegov z iných svetov.

A teraz kľúčový kameň našej taktiky - sekera ľadu 3. stupňa. Treba si ho zaobstarať čo najskôr, bez ohľadu na straty (alebo ešte lepšie - môžte objísť stráže). S touto sekerou budu všetky naše vojská udierať bez odvety a značne sa zvýši aj obrana.


So sekerou ľadu sa veľmi rýchlo a ľahko ničia bossovia.
Trpaslíci i ch sekajú a oni im ani nemôžu odpovedať.

 

A to nie je všetko. Okrem toho vezmeme do rúk kráľovské kladivo a do úst roh kráľa Borga. Tieto dva predmety zvýšia váš útok o +5 a znížia požiadavky líderstva trpaslíkov na 25%! Tým sa vaša armáda zoštvornásobí a podstatne zvýši jej útok.

Okrem týchto troch predmetov môžme ešte vziať vrták, oblečieme si dvojitú zbroj a šaty princeznej a Gaudimu klzký pancier. Spolu s pancierom sa nám hodí mithrilový štít a z opaskov/rukavíc studnica many. Z insignií žezlo maršála. Na nohy obujeme trblietavé boty. Nakoniec na hlave sa nám bude lesknúť koruna elfov.

Vzhľadom na to, že tieto artefakty sa vám nemusia objaviť, je tu niekoľko alternatív:

medená flauta, bojové kladivo, plášť čarodeja, pás šťastia, remeň obra, zlaté topánočky, banícka prilba, maska nenávisti.

Ešte jeden zaujímavý variant - namiesto opasku vziať náramok zúrivosti a komplekt démona.

 

Toto je bug: žiaľ niekedy nefunguje efekt sekery, takže pozorne pozerajte na nadpis 'odpovedať na útok', ktorý sa zobrazuje po ukázaní kurzora na cieľ útoku.

 

Jazda bradáčov

Teraz sa naša armáda premenila na trpasličí tank a je pripravená na absolútne všetko na svojej púti. V samotnom boji použijeme niekoľko šikovností:

 • najprv zošleme masové urýchlenie a všetci zrazu utekajú do boja. Ak sa naši vojaci nedostanú k nepriateľovi, treba počkať a napadnúť ho, keď sa priblíži.

Ešte je len začiatok boja, a trpaslíci už spravili 2 kroky
vpred a pripravili sa vrhnúť sa na nepriateľa.

 

 • brigadýr dá kopanec šachterom, tí počas niekoľkých kôl budú protestovať voči takému zaobchádzaniu. giganti však skáču, keď to môžu robiť, a medzitým utekajú bližšie.
 • strelcov blokujeme, pokiaľ možno, čo najskôr a ničíme najprv nepriateľov s maximálnym útokom
 • hrdinka pomáha svojim vojskám nie len urýchlením, ale aj kamennou kožou a fantómom. Posledné kúzlo je nanajvýš efektívne, pretože okrem rozdávania obrovských poškodení preberá na seba útoky.
 • čo sa týka dráčika, hodí sa nám guľový blesk a mana-urýchľovač. Blesk v novom patchi dostal vysokú iniciatívu a teraz bude sekať nepriateĺov do vášho útoku. Mana dovolí zosielať kúzlo fantóm a pomalým trpaslíkom priblížiť sa k nepriateľovi. Taktiež je veľmi dôležité kopať poklady a skilly, spôsobujúce silné priame poškodenie.

 

zdroj: lki.ru, prevzaté z článku časopisu LKI no. 09/2009 - 'Taktiky a tipy majstrov: KB: A.Princess, D. Vasilenok: Trpaslíci sa vrhajú do boja.', preklad z ruštiny a úprava: sm.art

 
 
Back to top^
 
Last update: 02.11.2010

© 2006-2010 GoF. Použité materiály sú prevzaté od spoločností:
Katauri Interactive, 1C a ďaľších. Všetky práva vyhradené.

© 2006-2010 GoF. Used materials were taken from these companies:
Katauri Interactive, 1C and others. All Rights Reserved.