last news
Hlavná
 
TIPY&TRIKY II

Užitočné rady na prejdenie datadisku K.Bounty: A.Princess:

KB:AP Guide

Bossovia

Zo 6 bossov treba zabiť len 3.

 • Pavúk - na strelcov hádže siete, ktoré možno zrušiť pomocou Rozptylu
 • Žaba - najlepšie je ju atakovať z diaľky
 • Zilgadis (gremlion) - zosieľa veže s gremlinmi na 5 predurčených miest. Ak ich obsadíte, môžte zabudnúť na otravných gremlinov. Gremlion má ešte jednu zvláštnosť - nechránený tyl - ked zaútočíte naňho zozadu, bude odpovedať len kúzlami.
 • Kchatu - s ranenou rukou nebude môcť plne plniť svoju údernú silu, preto sa treba postaviť na bok od nej, aby na vás nedočiahol a zabezpečte si obranu proti plošnému fyzickemu útoku
 • Arcidémon Baal - naše artefakty vplývaju aj na vojsko B.Gilberta. Vojska musíme chrániť pred fyzickými útokmi.

Zbrojnoši

 • Jim Crowd - môžme mu pomôcť vrátiť jeho príťažlivosť, ktorú stratil pri záchrane svojej milej. K tomu treba vyskúšať premiešať krv s bohyňou. Odmena: +700 líderstvo.
 • Elenchel - pokiaľ ho porazíme v boji, dá nám 15 flašiek many a neopustí nás, pokiaľ ho sami nevyženieme

Artefakty

Pokiaľ vás požiadajú niečo nájsť, priniesť alebo kúpiť a predmet sa ocitne vo vašom inventári, vyskúšajte ho použiť. Takmer určite si vylepšíte svoje charakteristiky, získate kúzla, runy alebo niečo iné zaujímavé.

Questy

Veľa úloh má teraz dve (niekedy dokonca viac) rozhodnutí, hlavne tie v kontraktoch.
(Pozn. v následujúcom texte sa objavia číselné údaje, ktoré budú označovať na mape dôležité osoby a miesta)

Najzábavnejšie kontrakty:

Železná päsť (Montero) - vypil všetko pivo, určené baníkom
Vlad Veget (Bezmenný) - nepravý upír, vraždiaci stromy pri kŕmení
Červený drak (Tekron) - požiera opitých trpaslíkov, aby sa zbavil opice
Majster Scorn (Šeterra)- obuvník, zošalel od prílišnej prace a začal strhávať kožu z príbuzných

Debir

Občas sa choďte pozrieť ku Fridrichovi (4) a do univerzity (20), ich sortiment sa neustále obnovuje

Červený vietor

'Sézam otvor sa' - vedľa hostinca 'Veselý námorník' vám pijan Chenki (1) povie príbeh Roba Sépie a jeho pokladu. Ten je schovaný za hovoriacimi dverami (2), ktoré sa otvoria, len ak viete heslo. To vie len papagáj Sépie, ktorého možno nájsť na Železnej kotve na cintoríne pri vode (1). Porozprávajte sa s vtákom a zistite heslo, ktoré vás pustí za dvere. Vnútri nájdete veľa zaujímavého.

Bolo

'Ľavonohý' - Rolf Ľavonohý (1) prosí, aby sa vrátila jeho žena - Erika Hrdá, ktorá ho utiekla. Nájdeme ju v stane (2), ale tá sa vrátiť nechce. Máme dve cesty: prinútiť ju vrátiť sa, alebo prinútiť muža napraviť sa. Rolf bude silnejší, ale aj v jeho obchode bude viac tovaru.

Hrdzavá kotva

'Pasca' - Na ostrove stretnete Bonniho Smajla (4), ktorý vám ponúkne napiť sa z fontány šťastia. V jaskyni však nebude fontána ale zelený drak. Po vysporiadaní sa s jašterom vyjdite von a nezabudnite si íjsť pre vojnovú korisť. Bonni vám povie svoju historku a poprosí vás nepoprvavovať ho. Pokiaľ ho necháte žiť, dá vám užitočný predmet, inak nedostanete nič.

'Zelený a šupinatý' - pod palmami stretnete Atamana Hákového (5), ktorý vám predloží výhodnú ponuku: prinesiete mu po 50 zbojníkov, lučištníkov a pirátov za čo vám zaplatí a dá kľúč od skladu orcov (6). Tu vás čaká stráž, korisť a zajatý zelený drak, ktorý je pripravený sa k vám pridať. V tejto etape je jašter veľmi užitočný. Je len škoda, že vchod stráži silný šaman Zag-zag, ktorý sa však dá objísť okolo paliem.

'Kajúci sa pirát' - kapitán von Gauzen (7) vymyslel dôvtipný spôsob, ako prilákať hlupákov do pasce, ale potom sa sklamal vo svojom remesle a poprosí vás vytiahnúť všetky fľaše s lístkami. Môžte mu vymeniť jeden z lístkov a neskôr vykopať poklad kapitána.

Verona

'Dámske rozbroje' - tento quest nie je na mape niako zobrazený. Na severovýchod od kráľovského hradu nájdete v sedliackom domčeku (4) dievčinu Eniju. Porozprávajte sa s ňou o otcovi a dozviete sa, že je nie len grófka, ale aj nevesta kráľa Fridricha. Čo najskôr sa ponáhľate s radostnými správami na Debir a kráľ vám nezostane nič dlžný. A samotná grófka vás poprosí zabiť lady Magbet (5), manželku Deminiona, ktorá údajne nahovorila uzurpátora k pokušeniu. Vrátime sa na Veronu, zaútočíme na zámok a ... načúvame smutnú históriu Magbet. Teraz si môžte slobodne vybrať: zabiť ju, alebo jej udeliť milosť. V druhom prípade dostanete skutočne kráľovský dar.

'Šampión' - sa severe ostrova býva úradujúci šampión celej Teany Arnold Keningem (6). Môžte ho vyzvať a vybojovať titul. Keď sa vám to podarí, ponúkne vám za titul odmenu. Ak ju prijmete, dostanete artefakt a prístup k silnému vojsku. Ak si titul necháte, zostanete bez artefaktu.

'Trpasličie pivo' - Šenkár Hrbáč (7) vás poprosí priviesť z Montera pivo trpaslíkov. Hneď ako dostanete zákazku, Hrbáč vám ponúkne priviesť mu neobyčajne zvláštne letecké pivo od trpasličieho šenkára (1). Ten vás pošle do fabriky trisiek (2). Po získaní leteckého piva pozorne preskúmajte sud - čaká vás prekvapenie. Potom sa vráťte k Hrbáčovi.

Montero

'Sekera elementov ' - pohovorte si s Chrisom Casterom (3) v jeho kovárni a vypočujte si jeho legendu o sekere. Potom kúpte zbraň. Teraz je čas ju vylepšiť. Len na Montere sú tri obelisky: vetra (4), ľadu (5) a blesku (6). Návšteva každého z nich násobí silu sekery. Trik však spočíva v tom, že prvý navštívený obelisk definuje typ zbrane a jej ďalšiu cestu rozvoja. Ostatné dva možno navštíviť v ľubovoľnom poradí.
Charakteristiky sekery 3. stupňa:

 • Vietor: +5 útok, +1 k rýchlosti a iniciatíve všetkých trpaslíkov
 • Ľad: +7 obrana, trpaslíci 1.-3. úrovne atakujú bez odvety, +10 fyzická odolnosť všetkým trpaslíkom
 • Blesk: +5 útok, +10% pravdepodobnosť kritického úderu, +20% poškodenie bleskom
 
Tip: Ľadová sekera je kľúčovým artefaktom pri prejdení hry s vojakom na impossible obtiažnosti - viď sekcia TAKTIKY
 

'Dar Neotara' - Po tom, čo odstránite bossa Vrtáka, choďte na návštevu k majstrovi Neotarovi (8). Poproste ho, aby vám predal zvláštnu zbraň. Zabručí a pošle vás k predajcovi. Povedzte Pižikovi (7) , že idete od majstra a pred vami - celý sortiment.

Tekron

'Ponorka' - môžme ju získať buď tak, že sa poriadne klepneme po vačku, alebo splníme jednoduchý textový quest. Doporučujem druhé riešenie - ponorka pri štartovaní zahlási, že je niečo v neporiadku. Stačí: vynúť automatické riadenie, nastaviť chod motora naprázdno, vyvážiť ponorku - neustále klikať na modré a zelené tlačidlo do polohy 0/7 a zasunúť periskop. (Predtým, než naštartujete, ešte skúste postláčať červené tlačidlo na pomocnom paneli, čaká vás prekvapenie... ) Za splnenie questu získate okrem ponorky aj pár bodov skúseností.

'Priepasť' - Vo veľkom kanále stretnete poľovníka Lana Mandragora, ktorý vás poprosí priniesť mu plášť draka z priepasti. Preto je potrebné poraziť (alebo obísť) 2 silné jednotky, ale za odmenu dostanete okrem štandardnej zostavy aj knihu, ktorá posilní vaše kúzla privolávania.

Umkas

'Sova nekromant' - Na severe (2) nájdete múdru sovu, ktorá vás poprosí priniesť jej zvitok Volanie nekromanta. Ke+d jej ho prinesieme, sova ho nahlas prečíta...

Dersu

Ostrov vojnychtivých bojových orkov, ale questy sú tu všetky jednoduché

Uzala

'Správa o Goblinoch' - trpasličí výskumník Vasdegam (3) vás poprosí odovzdať jeho správu o goblinoch na Elonu v prednáškovej sále. Predtým, ako to spravíte, si správu prečítajte - dozviete sa veľa zaujímavostí o goblinoch a nájdete niekoľko zvitkov.

Elona

'Magister' - v miestnej akadémii (2) butete môcť získať diplom v jednej z troch vied: jašterovede, supermágii a botanike. V prvom prípade budete musieť zápasiť proti armáde jašterov, v druhom proti kope arcimágov, nekromantov, mníchov a iných čarodejníkov, a v treťom (musíte ale dosiahnuť určité množstvo vedenia) budete viesť armádu rastlín proti rôznym ohnivým tvorom. Vo všetkých troch prípadoch bude proti vám profesor Dambior, veľmi silný mág. Okrem obvyklých odmien získate diplom, ktorý vám prinesie rôzne charakteristiky:

 • Jašteroveda: +10 zúrivosť, +5 útok všetkým jašterom, +10% pravdepodobnosť kritického úderu
 • Supermágia: +2 obrana, +2 intelekt, +25% magická odolnosť
 • Botanika: +10 útok a obrana všetkým tŕňom, entom a driádam

'Zaujímavá astronómia' - hvezdár Aster Bless (3) vás poprosí nájsť prednedávnom spadnutú hviezdu. Keď zdvihnete meteorit, porozpráva vám veľa zaujímavého o štruktúre vesmíru. Potom, ako ho porazíte svojim intelektom, sa uzavrie do seba a môžte ho odniesť hvezdárovi. Ten vás poprosí ešte o jednu službu - priniesť z Montera súpravu nástrojov na pitvu meteoritu.

Šettera

'Uviaznutý démon' - Fasmodej (2) si pri jednom kúzle nešťastne pokúsal jazyk a posiela nás za priateľom Mulcidarom (3) po liek. Ten nám dá jazyk Abalakumusa, ktorý je vraj omnoho lepší. Keď ho však Ameli použije, zrazu sa naučí mnoho nových slov desiatok jazykov a zmúdrie. Keď dáme jazyk démonovi, zrazu zmizne a po odmenu musíme si ísť znova za Mulcidarom.

'Utečený rarášok' - lekár Asclepius (5) vám porozpráva o svojich pokusoch, po ktorých mu utiekol rarášok. Nájdite Hippokrata (6) v dedine raráškov a môžte ho poslať skryť sa na Debir a zmariť quest. Alebo ho vezmite so sebou a buď ho vydáte naspäť Asclepiovi, ktorý vám dobre zaplatí alebo mučiteľa porazíte a necháte tu liečiť Hippokrata. Hippokratus vám za odmenu bude zdarma obnovovať do maxima manu a zúrivosť, keď ho tu navštívite. (Ale pozor: úplne zmení aj sortiment v obchode, takže pred bojom kúpite u Asclepia všetko, čo potrebujete.)

Bezmenný

'Mystikusov učeň' - keď zabijeme všetko, čo sa hýbe v kobke Mystikusa (1), otvorí nám prístup k čiernemu ceremoniálu, ktorý dovolí zosilňovť nemŕtvych. S každým ceremoniálom, ktorého sa zúčastní viac než 10 jednotiek, sa budú zvyšovať aj schopnosti a úroveň. Ďaľšia úloha - získať kožu čierneho démona na zostrojenie Grimoire Tmy. Možno ju kúpiť u putovného kupca - Lju Klisana na Elone. Poslednou úlohou bude zabiť učiteľa. Po boji sa učiteľ preberie a dá nám výbornú palicu.

'Nepravý upír' - strom (2), rastúci na západ od hradu, sa posťažuje na zvráteného upíra, ktorý popíja jeho šťavu. Po príchode Vegeta (3) nám tento bývalý druid povie, že už nesmie piť krv, len šťavu. Môžete ho buď zabiť a získať príslušnú odmenu, alebo uveriť sľubu, že už bude piť len trochu z viacerých stromov a za odmenu vám bude premieňať vojsko na vampírov.

'Rozobraný spoločník' - stárý zombie, žijúci v mlyne (4) nás poprosí nájsť 3 časti sochy a poskladať ju. Ruky dostaneme u bohatého zombie (5), z ktorým však treba vyjednávať. Z pôvodných 300 000 peňazí sa dá zjednať na približne 8000. Trup dostaneme u neďalekého Rendela Chripuna (6) v chatrnom dome, dá nám však rozlúštiť pár hádaniek. Hlavu nájdeme u zombie-piráta pri vraku lode, ktorého však musíme poraziť. Po preskúmaní hlavy sochy vypadne z jej očí malé prekvapenie. Potom sochu postavte za mlynom a porozprávajte sa s ňou. Nakoniec zájdite po odmenu.

'Pozorný zombie' - Rendel Chripun z chatrného domu nás poprosí zaniesť okrúhlu peňažnú čiastku svojmu bratovi Korvinovi (8) na Veronu. Môžme sa rozhodnúť, či ju zanesieme, alebo zásielku otvoríme a peniaze si necháme pre seba.

Rechau

'Tajný recept' - Vodca Veľkej škôlky (1) vás poprosí zohnať tajomstvo prípravy vojakov Malej škôlky (2). Problém je v tom, že malá škôlka je priamo podrobená Chrámu spiaceho hada (3). Šamani nám dajú prostriedok, ktorý zanesieme vodcovi. Ten odvar však môžme tiež skúsiť - ohlúpneme, ale zvýši sa nám zúrivosť.

'Mierové plemeno' - Vodca plemena Biednych (4) vás poprosí zaniesť červenú vetvu nesúhlasu do Malej škôlky, ktorá kradie deti mierovému plemenu. Hovorca Malej škôlky je však v skvelej forme a budeme musieť s ním zápasiť. Po jeho porazení sa už nikto neodváži urážať biednych. A, mimochodom, tiež môžme vyskúšať červenú vetvičku - zúrivosť zaručená.

'Pomoc chrámu' - tento quest sa dôrazne doporučuje prejsť pred súbojom s bossom Kchatu. Musíme Xarovi doniesť z jaskyne (5) zvláštnu rastlinu, prebúdzajúcu jašterom pamäť predkov. Rastlinu môžeme aj sami privoňať a zistiť niečo o svojom narodení. Za splnenie dostaneme mapu, na ktorej je ukázané miesto so zakopanou dýkou. Tá nám veľmi pomôže v súboji s prajašterom, len pozor, je strážená.

'Udanie' - Jašter Šionis (6) vás poprosí odovzdať zprávu maršálovi (1) na Verone. Nijakých prekvapení sa nedočkáme, ale sa dozvieme veľa zaujímavého o jašteroch.

 

autor: D. Vasilenok - KB:AP The Guide (LKI 07/2009)
preklad z ruštiny a úprava: sm.art

 

KB:AP - Pegasus Tip

Veľkým lákadlom v datadisku KB:AP je možnosť rýchleho presunu po mapách lietaním na pegasovi. Avšak táto schopnosť nie je dostupná hneď od začiatku hry a navyše na jej získanie treba splniť špeciálny quest, takže si ukážeme ako na to:

Približne v polovici hry sa prebojujeme na dlhý most, spájajúci ľudský kontinent Veronu s trpasličím Monterom. V jeho strede sa nachádza Chrám lásky (a vedľa neho imgadný portál na vyvolanie bohov na konci hry).

Kňažná Omália nás tu poprosí prejaviť oddanosť bohyni chrámu tak, že zabijeme mrzkú a chladnokrvnú jaštericu Chnagu, ktorá okupuje hlavné mesto trpaslíkov - hrad Tottoro - na ostrove Montero.

Za jej porazenie dostaneme peniaze a skúsenosti a po návrate do chrámu získame od Omálie Kameň lásky a Pegasa.

autor: sm.art

 
 
Back to top^
 
Last update: 02.11.2010

© 2006-2010 GoF. Použité materiály sú prevzaté od spoločností:
Katauri Interactive, 1C a ďaľších. Všetky práva vyhradené.

© 2006-2010 GoF. Used materials were taken from these companies:
Katauri Interactive, 1C and others. All Rights Reserved.